سر ازدواج سرگرمی میلادی مهماندار

سر: ازدواج سرگرمی میلادی مهماندار مهمانداران سرگرمی عکس منتخب روز

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری آیا صداوسیما آیینه تمام‌نمای اوضاع فعلی کشور نیست؟

یک مدرس دانشگاه و روزنامه‌نگار پیشکسوت بر این باور است که هنگامی که انتقادها و نظرات مردمی راجع به مباحث متفاوت در صداوسیما جایی ندارد، طبیعی است که مردم به صدا

آیا صداوسیما آیینه تمام‌نمای اوضاع فعلی کشور نیست؟

آیا صداوسیما آیینه تمام نمای اوضاع فعلی کشور نیست؟

عبارات مهم : اخبار

یک مدرس دانشگاه و روزنامه نگار پیشکسوت بر این باور است که هنگامی که انتقادها و نظرات مردمی راجع به مباحث متفاوت در صداوسیما جایی ندارد، طبیعی است که مردم به صداوسیما نیز معترض باشند.

بیژن نفیسی در گفت وگو با ایسنا، راجع به اینکه آیا برنامه ها و خصوصا بخش های خبری صداوسیما آیینه تمام نمای اوضاع فعلی کشور نیست؟، اظهار کرد: نگاه مدیران بخش خبری صداوسیما، جامع و فراجناحی نیست و تا زمانی هم که این نگاه فراجناحی وجود داشته باشد، صرفا آن بخشی از اخبار بازتاب داده می شود که جهت نگاه مدیریتی زیاد حائز اهمیت هست؛ البته این مسئله تنها مشمول بر صداوسیما نمی شود و هر رسانه ای که این نگاه جامع و فراجناحی را نداشته باشد، درگیر پرسشها زیادی خواهد شد.

او با تاکید بر لزوم رعایت اصل چندصدایی در صداوسیما، یادآور شد: شاید اگر از تمام جناح های مطرح نمایندگانی در صداوسیما حضور داشته باشد یا به آنها وقت ابراز عقیده داده شود، تا اندازه ای مسئله برجسته سازی اخبار در صداوسیما برطرف شود.

این روزنامه نگار پیشکسوت خاطرنشان کرد: عملکرد صداوسیما باید به گونه ای باشد که مردم را از مراجعه به رسانه های خارجی جهت دریافت اخبار و اطلاعات بی نیاز کند. این در حالی است که عملکرد صداوسیما اصلا به گونه ای نیست که مخاطبان را جذب کند و منعکس کننده تمام رویدادهای جامعه باشد. امروزه ما جهت دریافت اطلاعات باید به منابع دیگری جز صداوسیما رجوع کنیم تا شرح رویدادها را متوجه شویم و این اصلا اتفاق خوبی نیست.

نفیسی با تاکید بر اینکه حق مسلم افراد است که بدانند در جامعه ارزش چه اتفاقاتی در حال وقوع هست، گفت: به عنوان مثال اگر قیمت اقلام گوناگون عوض کردن می کند باید در صداوسیما به این عنوان پرداخته شود، با کارشناسان گفت وگو شود و تحلیل هایی نیز ارائه شود. ولی در این میان باید به این توصیه نیز توجه کرد که در این تحلیل ها نباید همه یک نظر باشند و باید حتما موافق و مخالف در کنار هم قرار بگیرند و تشخیص درست یا غلط بودن هر موضوعی بر عهده مخاطبان گذاشته شود.

این مدرس ارتباطات با اشاره به گفته امام خمینی (ره) راجع به صداوسیما مبنی بر اینکه صداوسیما باید دانشگاه باشد، اظهار کرد: حضور عقاید و جناح های فکری متفاوت مخاطب را مجبور به تفکر می کند و همین امر به زیاد کردن درک و سواد رسانه ای جامعه نیز کمک می کند و به نوعی شبیه سازی محیط دانشگاهی محسوب می شود.

نفیسی همچنین با اشاره به اهمیت اطلاع رسانی درست در صداوسیما، خاطرنشان کرد: هر اندازه که ما در رسانه های رسمی و به خاص صداوسیما اطلاع رسانی درستی داشته باشیم، شرکت ها و نهادهای خارجی را از دستیابی به اهدافشان دورتر می کنیم. در حال حاضر تلویزیون و رادیوهای زیادی به زبان فارسی در خارج کشور در حال فعالیت هستند و به تازگی نیز خبرهایی شنیده می شود مبنی بر اینکه قرار است شبکه ای ۲۴ ساعته به زبان فارسی راه اندازی شود و روزنامه ایندیپندنت (Independent) نیز می خواهد نسخه ای به زبان فارسی منتشر کند.

این روزنامه نگار با بیان اینکه «قطعا اگر رسانه ای نتواند اطلاع رسانی درست داشته باشد، با پرسشها زیادی در جامعه مواجه می شود»، اظهار کرد: ما باید مردم خودمان را محرم بدانیم و بگذاریم آنها نیز در جریان امور قرار بگیرند. درست همانند این است که پدر خانواده ای با پرسشها مالی زیادی مواجه باشد، ولی بخواهد به زور در برابر خانواده اینگونه وانمود کند که انگار اصلا هیچ مشکلی وجود ندارد؛ در صورتی که باید همه خانواده را در جریان بگذارد و از گمراهی آنها جلوگیری کند.

او با اشاره به جایگاه اعتراض های مردمی در اخبار صداوسیما، تاکید کرد: اگر مردم نسبت به کمبودی اعتراض دارند و این اعتراض آنها در صداوسیما پوشش داده نشود، ولی در اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … و رسانه های بیگانه با بازخورد زیادی همراه شود، طبیعتا مردم به این رویکرد صداوسیما نیز اعتراض خواهند کرد. صداوسیما باید بداند که خیلی بهتر است اگر خودش به سراغ مردم برود و دغدغه های آنها را پوشش دهد تا اینکه این وقت را در اختیار رسانه های بیگانه قرار بدهد تا آنها نیز به هر صورت که می خواهند رویدادها را منعکس کنند.

نفیسی در پاسخ به این پرسش که صداوسیما چقدر با جامعه همراه است؟، گفت: گاهی این همراهی وجود دارد، ولی متاسفانه با افراط و تفریط؛ به این معنی که بعضی از رویدادها با مقصودهای سیاسی در این رسانه منعکس می شود و بعضی رویدادها نیز با مقصودهای دیگری اصلا پوشش داده نمی شود. این درحالی است که باید حد میانه ای در پوشش اخبار وجود داشته باشد و برجسته سازی ها بر اساس ارزش خبر باشد و موضوعی که اصلا ارزش خبری ندارد برجسته سازی نشود! چراکه مخاطب این اخبار را باور نمی کند و نسبت به رسانه بی اعتماد می شود.

آیا صداوسیما آیینه تمام‌نمای اوضاع فعلی کشور نیست؟

واژه های کلیدی: اخبار | اعتراض | رسانه ای | رسانه ها | صداوسیما | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz